Ogrody świateł – doświadczenia turystyczne na święta

Czego poszukujemy w grudniowej rzeczywistości, gdy każdego dnia jesteśmy coraz bliżej świąt, które dla wielu z nas są obietnicą wyjątkowych chwil w gronie najbliższych? Przepełnieni pragnieniem poczucia świątecznej magii, szukamy jej w codzienności, a kiedy już ją znajdziemy, chcemy, aby trwała jak najdłużej. I tutaj otwiera się pole do popisu dla marek turystycznych, które mogą wzmocnić swój kapitał w oparciu o to pragnienie. Ogrody świateł to nasza tegoroczna odpowiedź na pytanie, jak jednocześnie zdobyć uwagę turystów, oczarować i wprowadzić mieszkańców w świąteczny klimat oraz wzmocnić markowy kapitał.

Świąteczny placemaking

Dobrze przemyślana i zaprojektowana przestrzeń miasta to scena, na której mogą wystąpić wszyscy, którzy tworzą społeczność marki miejsca. Instytucje, organizacje, przedsiębiorcy, przedstawiciele lokalnej społeczności oferujący swoje usługi i działania. Na odpowiednio zaaranżowanej miejskiej scenie mogą się zaprezentować restauratorzy oferujący sezonowe dania, rękodzielnicy z wyjątkowymi produktami, instytucje kultury, muzea – każdy, kto jest w stanie zaproponować coś, co zainteresuje potencjalnego turystę, zachęci go do przyjazdu i przyczyni się do wzmocnienia pozytywnego wizerunku miejsca, w dużej mierze budowanego w oparciu o emocje i doświadczenia odwiedzających.

Organizacja wszelkiego rodzaju wydarzeń będących okazją do wspólnotowego przeżywania i doświadczania wyjątkowości miejsca, to szansa na stworzenie niesamowitych wspomnień, pobudzenie emocji i znakomita przestrzeń do budowania silnej marki.

O bożonarodzeniowych jarmarkach pisaliśmy rok temu, dzisiaj natomiast całą Waszą uwagę postaramy się skupić na innych zimowych produktach turystycznych – ogrodach świateł.

Ogrody świateł – magia zaklęta w iluminacji

Jarmarki bożonarodzeniowe i ogrody rozświetlone milionem świateł – czy to nie brzmi wspaniale? Każdy z nas potrzebuje w swoim życiu odrobiny magii – szczególnie w grudniu, kiedy nie rozpieszcza ani pogoda, ani końcoworoczna nerwówka. A gdzie, jeśli nie w bajecznie kolorowym świetlistym ogrodzie, poczujemy się jak w magicznej krainie radości i marzeń?

Ogród świateł w stolicy Francji (Jardin des Plantes), Ogród Botaniczny na Brooklynie zimą (Lightscape), czy Winter Wonderland w Hyde Parku to wyjątkowe miejsca, które w okresie zimowym, a szczególne w czasie przedświątecznej gorączki, przyciągają miliony turystów i stanowią już marki same w sobie, które z powodzeniem wspierają marki gigantów place brandingu – Paryża, Nowego Jorku i Londynu.

 

 

A co, jeśli powiemy Wam, że w Polsce mamy równie imponujące parki świateł?

Polskie parki iluminacji

Oto lista kilku miejsc, które zachwycają odwiedzających, dają im przestrzeń na odnalezienie w życiu odrobiny magii, a przy tym przemycają w ekspozycjach także głębsze treści umożliwiające pełniejsze doświadczenie miejsca.

Królewski Ogród Światła w Wilanowie

To jedna z największych zimowy atrakcji Warszawy. Jak połączyć rozrywkę z edukacją? Można tego doświadczyć właśnie w tym miejscu. Królewski Ogród Świateł oferuje nie tylko wyjątkowy nastrój, ale też zaprasza m.in. do zapoznania się z reprodukcjami dzieł, które można zobaczyć w zbiorach Muzeum, odkrycia tajników barokowej sztuki i poznania fascynacji Jana III Sobieskiego (na przykład w Labiryncie zamieszkiwanym przez mitologiczne postacie). Ekspozycję uzupełnia muzyka klasyczna z epoki. Czytaj więcej >>>

Kiedy? 13.10.2023 – 29.02.2024

 

Dzika Afryka we Wrocławiu

Żaba pomidorowa, lemury i likaony katta. Poza tym nosorożec, żyrafy, meduzy, baobab i masa innych gatunków afrykańskiej fauny i flory w postaci wielkich podświetlanych lampionów. Wystawa zorganizowana we współpracy z wrocławskim ZOO zachwyca barwami, ale przede wszystkim uświadamia, jak wiele gatunków jest dziś zagrożonych wyginięciem. Na wystawie znalazł się jeden szczególnie ważny element:

„Ten wyjątkowy eksponat to wielka podobizna dronta dodo – wymarłego już ptaka żyjącego kiedyś na Mauritiusie. Jego obecność pośród lampionów innych afrykańskich zwierząt ma nam uświadomić, że nasze działanie jest konieczne, by innych gatunków – w tym pingwinów przylądkowych – nie spotkał taki sam los, co dronta dodo” – mówi Marta Zając-Ossowska, Dyrektor Generalna ZOO Wrocław.

Kiedy? 27.10.2023 – 3.03.2024

 

Ogrody Świateł na tarasach Zamku Książ oraz w Palmiarni w Wałbrzychu

Spacer rozświetloną trasą na terenie zamku to podróż w przeszłość i szansa na poznanie niesamowitej historii tego miejsca. Jak piszą autorzy, dekoracje na tarasach: „nawiązują do historii zamku i zamkowego życia, a wśród nich [znajdziemy]: postaci na książęcym balu, zamkowe koty, iluminacje na licznych fontannach oraz pojedynek rycerzy. Przepiękne zdjęcia wykonamy, zasiadając w świetlistym wagonie Złotego Pociągu lub pozując na tle strasznej wiedźmy i ogromnych pająków!”.

 

A może wieczorny spacer to czas na poznanie egzotycznej przyrody w Palmiarni? Bajeczne rośliny i świetliste aranżacje przedstawiające najróżniejsze zwierzęta – papugi, ryby, a nawet czterometrowa żyrafa – to brzmi jak plan na wyjątkowy wieczór z rodziną.

Kiedy? 27.10. 2023 – 29.02.2024

 

Lublin i Lumina Park

Odwiedzając tegoroczny Ogród Botaniczny UMCS, macie szansę poznać Historię Światła, a także spotkać się ze sztuką współczesną i obejrzeć wyjątkowe instalacje artystyczne – m.in. prace Jarosława Koziary „Ogień” i „Słońce” oraz realizację „Grzyby” Oleny Glinki.

„Od zwykłego płomyka w ognisku, przez fluorescencyjne grzyby, aż po onieśmielającą zorzę polarną. Czy wiecie, że niektóre rośliny i zwierzęta mogą błyszczeć? […] W „Historii Światła” znajdziecie niezwykłe instalacje artystyczne, w których światło gra główną rolę, zapewniając atmosferę tajemnicy połączonej z niezwykłymi odczuciami na poziomie wielu zmysłów. Tylko od Was zależy, jak zinterpretujecie daną instalację!” – piszą twórcy.

Kiedy? 13.11.2023 – 14.02.2024

 

 

Ekologiczne smerfy w Garden of Lights w Krakowie

Smerfnie jest wrócić do opowieści z wioski Smerfów. Krakowska wioska smerfów to idealne miejsce dla rodzin chcących spędzić kreatywnie wspólny czas – motyw przewodni to ekologia, a podczas podróży odwiedzający poznają tajniki życia w zgodzie z naturą.

„Garden of Lights Kraków to magiczna ekspozycja, która oczaruje Was niezwykłymi świetlnymi efektami i muzyką. Wieczorna przechadzka będzie okazją do odwiedzenia kultowej wioski niebieskich przyjaciół. Spotkacie na swojej drodze m.in. Papę Smerfa, przejdziecie przez tunele świateł, odwiedzicie domki Smerfów, weźmiecie udział w koncercie meteorytów oraz dowiecie się, jak Smerfy dbają o swoją wioskę. W Zaczarowanym Lesie mieszka wiele niesamowitych osobowości. Każdy ze Smerfów ma inny charakter oraz zainteresowania. Wszyscy jednak potrafią doskonale ze sobą współpracować, a także dzielić się odpowiedzialnością za losy swojej wioski. Spotkanie z nimi będzie okazją do podziwiania unikalnej świetlnej wystawy, jak również odbycia cennej lekcji o zrównoważonym rozwoju”.

Kiedy? 27.10.2023 – 3.03.2024

Zaczarowana Kraina Alicji – Park Miliona Świateł, Kąpielisko Leśne Zabrze

Fani „Alicji w Krainie Czarów” mogą spełnić swoje marzenie i jak ona przejść przez króliczą norę do świata, w którym może zdarzyć się wszystko. Podążcie za królikiem i wejdźcie do tajemniczego ogrodu z chichoczącymi kwiatami, w którym mieszkają magiczne zwierzęta. Brama czasu zaprowadzi Was na niezapomnianą ucztę u szalonego Kapelusznika, zobaczycie lewitujący imbryk, a dalej dywan z czerwonych świetlistych serc, tron Królowej Kier i wiele innych motywów znanych z książki Lewisa Carrolla. Kto wie? Może wizyta w Krainie Czarów zachęci Was do ponownego sięgnięcia po książkę o przygodach Alicji? Dowiedz się więcej >>>

Kiedy? 20.10.2023 – 14.02.202

 

Okazuje się, że ogrody świateł to nie tylko okazja do przyciągnięcia uwagi romantycznych spacerowiczów zainteresowanych tego typu atrakcjami, ale też realna szansa na przekierowanie ich uwagi na inne oferty czy usługi danego miejsca. Parki iluminacji coraz częściej stają się przestrzeniami, w których dobrej zabawie i chwilom spędzonym w miłej atmosferze towarzyszą działania edukacyjne popularyzujące lokalne dziedzictwo kulturowe.

Jak wielki potencjał kryją w sobie świąteczne iluminacje? Przekonajcie się, odwiedzając ogród świateł w Waszej okolicy.

 

Patrycja Wróbel, Paulina Kowalczyk

Newsletter

Bądź na bieżąco