TOP 5 wakacyjnych doświadczeń turystycznych

Szukacie pomysłu na wakacje? A co, jeśli powiemy, że znamy miejsca, których można doświadczyć wszystkimi zmysłami? Miejsca do oglądania i smakowania. Miejsca, które mają swój zapach, które można usłyszeć i poczuć. Zabieramy Was w zmysłową letnią podróż!

TOP 5 marek miejsc, które dostarczą zmysłowej uczty

Lato to czas odkrywania, zbierania nowych wspomnień i doświadczeń, a – jak wielokrotnie powtarzaliśmy – to one decydują o tym, czy dane miejsce będzie przyciągało kolejnych turystów. Na pewno każdy ma swój własny ranking turystycznych doświadczeń. Nasza lista ciągle się wydłuża, bo z każdą współpracą pojawiają się nowe kategorie przeżyć, którymi chcemy się z Wami podzielić. My projektujemy doświadczenia dla marek, z którymi pracujemy – Wy je odkrywacie.

Klimatyczny Bug z dźwiękami natury

Nadbużański Park Klimatyczny będzie idealnym miejscem na wyciszenie i odkrycie piękna w dźwiękach natury. Szumiąca rzeka, ptasie koncerty, szelest roślin i kryjących się w nich zwierząt, cisza. Słyszycie? Dźwiękowy pejzaż tego regionu to także lokalna gwara pobrzmiewająca w miejscowych legendach (m.in. o duchu, którego spotkasz w Chełmskich Podziemiach Kredowych) i odgłos kroków odbijający się echem wśród ścian starych świątyń różnych obrządków (np. w trzynastokopułowej cerkwi pw. Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny). W dawnych miasteczkach – Dubience, Wojsławicach czy Hannie usłyszycie echa wielokulturowości, a mieszkańcy opowiedzą o swoich pasjach.

Dogoń Mazowsze!

Mazowsze to region tak różnorodny i dynamicznie rozwijający swój turystyczny potencjał, że będziecie musieli bardzo się starać, żeby skorzystać z wszystkich jego atrakcji. Kempingi, rowery, industrialny Żyrardów z unikalną osadą fabryczną, Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie i zabytki techniki… Z drugiej strony – relaks w leśnym SPA z sauną i ruską banią podgrzewaną drewnem, folklorystyczne spotkania z kulturą kurpiowską podczas Święta Folkloru Kurpiowskiego w Zawadach (lipiec) czy Miodobrania Kurpiowskiego w gminie Myszyniec (ostatnia niedziela sierpnia). Mazowieckie aktywności na pewno sprawią, że dotkniecie istoty tego regionu. 

Sandomierz ze smakiem

Sandomierz można smakować na wiele sposobów. Miasto przygotowało dla Was tematyczne trasy smakowitych spacerów: słodką i nieco bardziej wytrawną.

Miasto smakuje przede wszystkim jabłkami. Na Sandomierskim Szlaku Jabłkowym – oprócz popularnych odmian jabłoni – rośnie odmiana  o nazwie Redlove, której owoce charakteryzują cię czerwonym miąższem. Podobno soki z tej odmiany mają wyjątkowy smak. Sprawdzicie? Jeśli mowa o sokach, polecamy wizytę w tłoczni Sam Ray w Samborcu, w której możecie zrobić porządne zakupy za niewielką cenę. Jakość soków zdecydowanie przewyższa to, co znajdziecie w zdecydowanej większości butelek znanych producentów. 

Wysokie letnie temperatury lepiej znosić przy dobrym winie, najlepiej w jakimś chłodnym miejscu. Koniecznie odwiedźcie więc piwnice winiarzy na Sandomierskim Szlaku Winiarskim i spróbujcie ich wyrobów.

Aromaterapia w Puszczy Białowieskiej 

Zróbcie głęboki wdech. Czym pachnie las? Wiedzą to specjaliści z Centrum Terapii Leśnej w Białowieży, pierwszego w Polsce tego typu ośrodka, w którym możecie oczyścić swój organizm i naprawdę ukoić zmysły:

[…] nie tylko wzrok, ale przede wszystkim słuch, dotyk czy zapach leśnego środowiska wpływają korzystnie na regulację  pracy centralnego i obwodowego układu nerwowego. Odpoczywa kora mózgowa. Wycisza się układ współczulny, odpowiedzialny za reakcje walki i ucieczki, w dzisiejszych czasach często nadmiernie pobudzany w wyniku przebodźcowania, stylu pracy i wypoczynku. Aktywuje się układ współczulny warunkujący głębokie odprężenie, także na poziomie ciała. Normalizacji ulega ciśnienie kwi, tętno, w pewnym zakresie również poziom cukru. Spada poziom hormonu przewlekłego stresu kortyzolu. czujemy się świeżo, spokojnie, a jednocześnie witalnie. Więcej>>> 

Co jeszcze pachnie w regionie Puszczy Białowieskiej? Zioła, które od wielu lat zbierają i konfekcjonują mieszkańcy pobliskiej Hajnówki. W lokalnych sklepach znajdziecie mnóstwo aromatycznych mieszanek, herbat i przypraw przygotowanych przez miejscowych zielarzy.

Popatrz Przemyśl!

Przemyśl to miejsce niezapomnianych widoków. Secesyjna architektura, ogrom zabytków, kolorowe polichromie barokowych kościołów, wijąca się wstęga Sanu i…. niedźwiadki. Wizyta w Przemyślu to prawdziwy test na spostrzegawczość. Na terenie miasta, w różnych miejscach, ukrywa się dwanaście misiów. Jeśli traficie w te wakacje do Przemyśla, koniecznie dajcie znać, ile z nich udało Wam się znaleźć!

Co trzeba zobaczyć w Przemyślu? 

  • Podziemną Trasę Turystyczną prowadzącą przez piwnice przemyskiego ratusza, zabytkowy kolektor sanitarny i podziemia Muzeum Historii Miasta Przemyśl. To właśnie tutaj warto rozpocząć swoją przygodę z tym miastem, zwłaszcza że ekspozycja przeszła w tym roku gruntowny remont i stała się wyjątkową atrakcją.
  • Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej z zachwycającą wystawą sztuki sakralnej Credo na dwa głosy.
  • Jedyny w swoim rodzaju krzywy rynek.

A jeśli chodzi o podziwianie miejskiej panoramy, to z dobrych źródeł wiemy, że najlepszymi miejscami są: Dzwonnica Archikatedry Rzymskokatolickiej (na miasto popatrzycie zza zegarowej tarczy), wzgórze zamkowe, na którym wznosi się XIV-wieczny Zamek Kazimierzowski i Winna Góra.

 

Autorki: Patrycja Wróbel, Paulina Kowalczyk

Newsletter

Bądź na bieżąco